Az igényfelmérés során kiderül, hogy az ügyfeleknek nincs ismerete az aktuális társadalombiztosítási ellátásokról. A vállalkozó ügyfeleknek sincs! Miközben a teljes vagyonával felel a tevékenységéért.
Pénzügyi szolgáltatást értékesítőként te képben vagy?
Ma a lakosság nagy része nincs tisztában azzal, milyen adókat, közterheket vonnak le tőlük, sőt a munkáltató bruttó béren kívül mit fizet ki (Szoc Hó) utánuk. Valójában a dolgozót egyetlen dolog érdekli, mekkora összeg érkezik munkabérként amivel ő rendelkezhet.
A nagy meglepetések akkor kezdődnek, amikor ez az érkező összeg lecsökken, kiesik vagy megszűnik, és bekövetkezik a baj. Elég egy betegség, egy véletlen baleset, hogy lecsökkenjen, kiessen vagy megszűnjön. A probléma az, hogy ilyen esetekben hogyan és milyen forrásból finanszírozható tovább a család. Van-e tartalék erre az esetre? Ha igen hány hónapra? Egy kisebb baleset esetén ez 2-3 hónap. Egy komolyabb esetében 6-9-hónap. Hogy a még ennél is súlyosabb esetekről ne is beszéljünk. A következő bekezdésekben sorra vesszük a munkabért terheló adókat, hogy értsük mikor milyen kasszából érkezik a társadalom biztosítási támogatás.
Mint tudjuk „a baj után a bolond is okos már” (Homérosz) , pontosan tudja mit kellett volna tenni.
Minimálbér vs Garantált bérminimum.
Ha meghalljuk azt a szót, hogy minimálbér, 2023-ban ez bruttó 232 000 Ft.-ot jelent. Vannak olyan kifejezések, hogy a minimálbér fele, minimálbér kétszerese, vagy a minimálbér kétszeresének a 70%-a, akkor mindig ez az összeg a bázis. Ezt jelenti a minimálbér.
A garantált bérminimum pedig 2023-ban bruttó 296 400 Ft. Ezt akkor kell alkalmazni, ha a tevékenység elvégzéséhez középfokú végzettség szükséges. Tehát a Garantált bérminimum, a „szakmunkás minimálbér” vagy „diplomás minimálbér” kifejezések ugyanezt az összeget jelentik, ennyi név ragadt rá az idők során.
A foglalkoztatót terhelő adók, közterhek
A foglalkoztatót terhelő egyetlen közteher a Szocho (Szociális hozzájárulási adó) A bruttó bér 13%-a. Egyéni vállalkozó esetében, vagy a Kft-ben tagi jogviszonyban lévő alkalmazott esetében előbb ki kell számolni a bruttó bér 112,5%-át, és ennek a 13%-a a szocho.
Tehát 296 400*112,5%=333 450 azaz 333 450*13%=43 348,5 Ft. Ezt a Kft, vagy az egyéni vállalkozás fizeti.

A magánszemélyt terhelő adók, közterhek
Ha alkalmazott vagy akkor ezzel nem kell foglalkoznod, a munkáltató levonja tőled, és befizeti minden hónap 12-ig az előző havi munkabér alapján. Viszont tájékoztatási kötelezettsége van, meg kell kapnod az elszámolást írásban is.
Ha vállalkozó vagy a könyvelőddel egyeztetett „bejelentett” munkabéred alapján neked kell ezeket elutalnod.
- Személyi jövedelemadó (SZJA)
- Társadalombiztosítási járulék (TB)
Személyi jövedelem adó (SZJA) 15% Tehát a 296 400*15%=44 460 Ft
- Ha van adókedvezményed, adójóváírásod, akkor ezt ennek a terhére tudod igénybe venni. Téves következtetés, vagy hiedelem, hogy a vállalkozó nem tud kedvezményeket érvényesíteni. Éves szinten több, mint fél millió befizetendő SZJA-ja van, bőven van mit „visszaigényelni”, „jóváíratni”.
Társadalombiztosítási járulék (TB) 18,5% Tehát 296 400*18,5%=54 438 Ft
Ez a járulék három korábbi tételt foglal magában.
- Nyugdíjjárulék 10%
- Egészségbiztosítási járulék 7%
- Munkavállalói járulék 1,5%
A bruttó bérből levonjuk a két tételt:
296 400-44 460-54 438=197 106 Ft a nettó bér, ez az amit haza lehet vinni!
Ha vállalkozó vagy két tétel van még, amit fizetned kell,
- Kamarai tagdíj 5000 Ft/év
- Helyi iparűzési adó (HIPA) az éves bevételed alapján max 2%
A TB ellátások több kategóriát érintenek, ezért azt nézd meg a videón.
- Táppénz
- Közfoglalkoztatotti támogatás
- Rokkantsági ellátás
- Nyugdíj
- Családtámogatások
Ezekre az adatokra nagy szüksége van a biztosítási tanácsadóknak, hiszen szakmai segítséget kell adniuk ügyfeleknek.
Szüksége van a vállalkozóknak is ezekre, hiszen szolgáltat, munkákat vállal el, szerződéseket köt amelyekre a teljes vagyonával felel, akkor is, ha egy baleset miatt nem tud időben teljesíteni.
És minden olyan családnak, akik felelősséggel tartoznak egymás iránt, kötelezettséget vállaltak a gyermekek felnevelésére, és nem szeretik azokat a váratlan helyzeteket, amelyek megkeseríthetik a hétköznapokat.
Örülök, hogy eljutottál idáig, iratkozz fel a hírlevélre, ha szeretnél hasonló szakmai anyagokat olvasni, nézni.